Je dobré cvičit doma? A jak?

07.11.2012 09:50

Poradili Vám, abyste zařadili do svého denního plánu i nějaké pohybové aktivity, ale Vy se nikam do fitness centra nedostanete? Možná uvažujete o tom, že byste to zkusili v ložnici nebo v obýváku. Jenže nevíte, jestli je vůbec vhodné cvičit doma. Zda není lepší cvičit někde venku nebo ještě lépe
s instruktorem.

Jak cvičit doma, když přijdeme večer z práce unaveni, a nezbývá nám moc sil?

Lehnout si na pěnovou podložku a na deset minut přestat ustavičně přemýšlet nad tím, co všechno se dnes v práci stalo a jak by se to dalo udělat jinak? Začněme právě teď na půl hodiny vnímat vlastní tělo místo vlastních myšlenek…

Cvičení s velkým míčem, s overballem, s elastickými expandéry, stretching, pilates, joga, 5 tiběťanů nebo tai chi. Tyto koncepty mají smysl a dají se výborně provádět v domácím prostředí. Pokud na internetu zadáte některé z těchto hesel, najdete kvantum informací i samotných cvičebních sestav. Ale pouze pokud tyto hesla opravdu do googlu zadáte!

Zde je výčet základních podmínek, které při každém cvičení musí být dodrženy:

  • prostředí a popřípadě hudba navozující klidnou atmosféru,
  • dostatek místa,
  • harmonické psychické naladění
  • a pravděpodobně pěnová matrace, která cvičení učiní příjemnějším.

Toto všechno je k ničemu, pokud nemáte motivaci cvičit

Záleží jenom na vás, kde ji budete hledat, a záleží jen na míře vašeho snažení, zda ji v sobě najdete.

Lehněte si na záda, pokrčte nohy a ruce volně položte dlaněmi vzhůru.

  • Zaprvé, nadechujte vzduch do těla tak, abyste co nejméně rozpínali hrudník a co nejvíce rozpínali břišní stěnu. Vzduch při nádechu cítíte v přední a postranní části břicha a také v bedrech. S výdechem stáhněte žebra směrem k pánvi. Tento pocit v břiše zkusíte zachovat v jakékoliv náročnější poloze při jakémkoliv typu cvičení
    a činíte tak cvičení efektivnějším a nerizikovým.
  • Zadruhé, ramenům nikdy nedovolíte, aby se přibližovaly směrem k vaším uším. Vždy je budete táhnout dolů
    a dozadu a vyvarujete se přetížení kloubů horních končetin.
  • Zatřetí, bradu táhněte v každé pozici směrem k hrudní kosti a nepřetížíte si tak svalstvo šíje. Zadrželi jste dech?
  • Začtvrté, nechte vzduch stále proudit plícemi a nikdy ho nezadržujte!

Pokud koncepce cvičení umožňuje provádět cviky pomalu a plynule s důrazem na dýchání, dělejte tak. S tímto naladěním provádějte jakýkoliv z výše uvedených cvičebních konceptů a nemáte-li výrazná zdravotní omezení, je pro vás takovéto cvičení maximálně přínosné. Soustřeďte se neustále na výše uvedené čtyři body a uděláte tak z rutinních dvaceti leh sedů plnohodnotný a efektivní pohyb.

Jaký máme ke cvičení doma nebo venku vlastně důvod?

Jaký má naše cvičení cíl? Čeho tím vlastně chceme dosáhnout? Chceme předejít bolestem zad, bolestem hlavy nebo se prostě cítit zdravě? „Začít se sebou něco dělat“ je skvělé, pokud v tom setrváte a uděláte z toho nedílnou součást vašeho života.

Jestli chcete podrobněji poradit s vhodným typem cvičení, vyhledejte ve svém okolí fyzioterapeuta, který vám individuální cvičební plán navrhne a bude vás korigovat v jeho precizním provedení.

Srdečně vám přeji, abyste myšlenku, jak cvičit doma, proměnili v hodnotnou systematickou činnost, která obohatí nejen vaši fyzickou zdatnost, ale dá vám i radost ze života.

Mgr. Zdeněk Louda
Fyzioterapeut
Canadian Medical Care, Praha
www.cmcpraha.cz

tel. 325 360 133

Zpět na hlavní stránku

 

Možná Vás také zaujme:

Italština do ucha

Jak si přičarovat peníze

Znáte své kolegy?