Lidem s vysokým tlakem svítá naděje
Vysoký krevní tlak trápí zhruba 2 miliony Čechů. Přitom jen polovině z léčených pacientů se daří pomocí léků tlak snížit. Pro ty ostatní máme dobrou zprávu. Kardilogové Nemocnice Na Homolce již využívají zcela novou metodu pro úspěšnou léčbu vysokého tlaku.
Jmenuje se renální (ledvinná) denervace a spočívá v působení energie na nervová vlákna spirálovitě obtočená kolem ledvinné tepny, která přispívají k rozvoji a udržení hypertenze. Působením aplikované energie se tato vlákna zničí. U většiny pacientů se tak i při omezení počtu léků dosáhne snížení tlaku na přijatelnou hodnotu. Před dvěma týdny se kardiologům Nemocnice Na Homolce podařilo poprvé na světě společně s Američany aplikovat čtyřem pacientům léčebnou ultrazvukovou energii velmi šetrně přes kůži. Energie se používá buď radiofrekvenční (e jznámá již od roku 2007) nebo ultrazvuková. Ta je ve srovnání s radiofrekvenční výhodnější.
„Využití ultrazvuku má oproti radiofrekvenčnímu proudu několik výhod," říká primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce profesor MUDr. Petr Neužil, CSc.,FESC.. "Odstraňuje nežádoucí účinky, tedy přímé zahřívání stěny tepny a následný otok. Navíc se zákrok nemusí provádět opakovaně, postačí jen jediná aplikace. Rovněž doba působení ultrazvukovou energií je mnohonásobně kratší - při radiofrekvenci aplikace trvá dvě minuty, zatímco ultrazvukem je to pouhých 20 sekund,“ dodává.
Pokroky v léčbě jdou mílovými kroky
Vývoj medicíny kráčí vpřed neuvěřitelnou rychlostí, což je také případ této nefarmakologické léčby hypertenze. Zdejší kardiologové použili ultrazvuk při renální denervaci ve světové premiéře na jaře letošního roku. Jen o pět měsíců později, opět ve světové premiéře, postup zdokonalili tím, že působili ultrazvukovou energií z léčebného modulu přes kůži do oblasti kolem ledvinné tepny, tedy s milimetrovou přesností přímo tam, kde jsou předmětné nervy. Do ledvinné tepny zavedli pouze zaměřovací katétr.
Popisek k foto: prof.MUDr. Petr Neužil, CSC.,FESC.
„Tento způsob je méně invazivní, protože se zcela vyhýbá působení energie přes cévní stěnu. Doposud se totiž jakákoliv energie, která měla přerušit nervové svazky vedoucí kolem cévy, musela aplikovat pomocí katétru zavedeného dovnitř ledvinné tepny. Aby energie dosáhla svého cíle – jednotlivých nervových svazečků - musela projít celou strukturou cévní stěny, a tím ji více či méně poškozovala. V případě, že se energie aplikuje přes kůži vně těla nemocného, při přesním zaměření (fokusování) nezasáhne cévní stěnu, a tedy mnohem méně zatěžuje pacientův organismus. Kromě toho je tato metoda cesta k tomu, aby se v budoucnu celý zákrok renální denervace mohl dělat jen ambulantně bez jakéhokoliv invazivního nápichu cévního systému pacienta,“ vysvětlil primář Neužil.
"V současné době se ověřují ještě jiné přístupy k léčbě hypertenze, které by měly vést k tomu, aby se abnormálně vysoký krevní tlak mohl léčbou nejenom držet pod kontrolou, ale i vyléčit,“ dodává profesor Neužil.
Text.a foto: -bs-